Anasayfa Wiki Kim Kimdir? Prof. Dr. Zeynep Ahunbay

Prof. Dr. Zeynep Ahunbay

844
0
Paylaş

Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, 1946 yılında Ordu’nun Ünye ilçesinde doğdu.

Zeynep Ahunbay, ilköğrenimini Sivas ve Giresun’da, ortaöğrenimini ise Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde tamamladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi’nden 1970’te yüksek mühendis mimar olarak mezun olan  Ahunbay, 1971 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Kürsüsü’ne asistan oldu.

Prof. Doğan Kuban yönetiminde yaptığı “Osmanlı Mimarlığında Sultan Ahmed Külliyesi ve Sonrası, 1609-1690” konulu doktora çalışmasını 1975’te tamamladı. 1977-78 öğretim yılında İngiltere’nin York Üniversitesi’ne bağlı Institute of Advanced Architectural Studies’de koruma konusunda yüksek lisans eğitimi gördü. “Archaeology and Conservation in the Ancient City of Side” konulu tez çalışmasıyla “Diploma in Conservation Studies” aldı. Kasım 1980’de “İstanbul Medreseleri – Koruma ve Yeniden Kullanım Açısından Bir Değerlendirme” konulu çalışmasıyla doçent oldu.

Halen İTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, lisans öğretiminde Tarihi Çevre Koruma ve Restorasyon, İstanbul’da Tarihi Doku Araştırmaları, Rölöve ve Restorasyon Stüdyosu, Conservation of a World Heritage Site: İstanbul derslerini vermektedir.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here