Anasayfa Köşe Yazıları Gölköy Dernek Başkanı Sayın Enver TOP’un Gölköylülere Mesajı

Gölköy Dernek Başkanı Sayın Enver TOP’un Gölköylülere Mesajı

274
1
Paylaş

Saygı değer Gölköylü hemşerilerim;

Dernekler birer ( STK ) Sivil Toplum Kuruluşlarıdır. Dernekçilik en kısa ve öz olarak:

“Topluma karşılıksız hizmet etmektir.”

Yani; kısacası birer sosyal etkileşim ve paylaşım çatısıdır. Bu manada gelişmiş toplumlardaki her bireyin düşünüp, alakadar olduğu gibi tabi ki bizlerde bu toplumun yetiştirdiğin bir insan olarak toplumsal sorunlara kayıtsız kalamazdık. Sorunları çok olan bir toplum olduğumuzu düşünürsek dernek bu sorunlara bir parça olsun çözüm bulmada bir araçtır.

“Dernek siyasetle uğraşmaz.”

Bu madde her derneğin tüzüğünde yer alır. Dernekler her siyasetin üstündedir; çünkü, her siyasi görüşten insanı içinde barındıran, toplumun tüm problemlerini tarafsız bir duruşla rahatlıkla görebilen ve yeri geldiğinde savunmasını yaparak çözüme giden kurumlardır. Ama bu demek değildir ki bir STK temsilcisi olarak hem siyaseten, hemde Bürokratik taleplerimize cevap alamayacağız. Bu yüzden tek bir siyasi görüşün taraftarıymış gibi durmak farklı görüşteki insanlara saygısızlık anlamını taşıyabileceği gibi tarafsız olabilmeyi de dernekçiliğin gelişmesini de engeller. Özellikle dernek yöneticilerinin kendi siyasi görüşlerini ön plana çıkarmaya çalışması; başta dernek tüzüğüne aykırıdır. Daha önemlisi fikirlere saygı, eleştirilere açık olabilmek, adalet ve dürüstlük gibi kavramlar zaten dernekçiliğin de temel ilkelerindendir. Bunun aksine olan davranışlar derneğe de dernekçiliğe ve topluma zarar verir.

Ancak güç birliği yaparak bu zorlukları aşabiliriz!

Günümüzde örgütlü toplumun önemi her gün artmaktadır, bu bize ekonomik ve sosyal olarak güç katmaktadır. Dünyada ve ülkemizde değişen könjoktör bunu gerektirmektedir. Çevremize baktığımız zaman güçlü ve bir örgütlü yapıya sahip olan toplumların ayakta durduğunu görüp ve her koşullarda bir yaptırım gücüne sahip olduklarını görüyoruz. Dernek bize yıllardır görmediğimiz veya haberleşme imkanı bulamadığımız dostlarımıza arkadaşlarımıza ulaşmada bir vesile olur.

Bir hastamıza kan aradığımızda zaman kaybı olmadan bu ihtiyacımızın karşılanmasını sağlar.

Düğün ,sünnet veya cenazemiz olduğu zaman sevinçlerin paylaşılarak artmasına ve acıların paylaşılarak azalmasına vesile olur.
Toplum bireylerden oluşur ve hiç kimse toplumdan uzak tek başına yaşayamaz. Bu yüzden toplumu oluşturan bireylerin toplumsal sorunlara kayıtsız kalmaması ve tabi ki derneklere katılması, destek vermesi gerekir.

Çünkü Sivil Toplum Örgütlerinin yegâne sermayesi İNSANDIR.

Gölköylü Hemşerilerim;

“Belki sensiz bir eksiğiz ama unutma ki seninle çok daha güçlüyüz”. Gelin Derneğimizi birlikte yönetelim, Yönettikçe üretelim çünkü Biz Gölköy ilçemiz olarak Ordu İlimizin merkezde yaşayan ister ekonomik bir güç olsun, isterse tek başına bir birey olsun veya Kamu çalışma hayatındaki herhangi bir insanımız olsun, biz biliyoruzki İlimize ve ilçemize enfazla katkıları olan yine biz Gölköylüleriz. Bizler şununda farkındayızki bu ülkede en az devletimiz kadar Ekonomik manada toplumun yükünü kaldıran siz değerli İşadamlarımız dün olduğu gibi bugünde vebal ve sorumluluk sizlerin omuzlarında hiçbir zaman eksik olmayacaktır. Sizlerde bu vebalin sorumluluğunu idrak ettiğiniz sürece başta Ülkemize, ilimize ve biz Gölköylülere sunmuş ve sunacak olduğunuz hizmetler artarak devam edeceği inancı hepimizde mevcuttur.
Toplumsal başarıya bilinçli olarak katkıda bulunabilmek için öncelikle “Sosyal Sorumluluk” duygusunu hissetmek ve bu hissi her birimizin içselleştirmesi gerekmektedir. Sosyal sorumluluğun önemine eminim hepimiz katılırız ama uygulamaya yani bir şeyler yapmaya gelince ya zamanımız olmaz ya da benzer mazeretlerin arkasında kalırız. Sorumluluk almayıp, topluma karşı görevlerimizi yapmadıkça; ne yazık ki, her geçen gün yabancılaştığımız bireyler, meslekler, ilkeler ve kurumlarla dolu bir toplum kaçınılmaz olur. Toplumsal değerlerimizin her gün bir bir yok olduğuna üzülerek şahit oluruz. Farkında olarak ya da olmaksızın katkıda bulunduğumuz toplumsal yozlaşma ve kirlenmeden yakınmaların artmasıyla birlikte güven kavramının da zaafa uğradığını da daha sık telaffuz eder hale geliriz.

Bütün bunlar Bireysel ve Kurumsal Sorumluluk almamanın tehlikeleridir.

Her şeyden önce başarmak, gerçekleştirmek ve hedefe varmak daima zordur. Ama zor işler emek ister, sabır ister. en önemlisi de gönülden bağlı olmayı ve beraberinde gelen zorluklara katlanarak aşabilmeyi gerektirir. Elinden geleni yapmak ise zorluklara sakin ve şikayet etmeden katlanmak, gerektiğinde tekrar tekrar denemek, yapabildiği her şeyi yapmak anlamında kullanılır. Bu aslında ilahi bir güçtür. Böylesi bir gücün içinde inanmak, umut beslemek, olumlu düşünmek, sabretmek gibi manevi değerler vardır. İşte bu güzelliklerin hepsi; Örgütlenmiş toplumlarda mevcut ve her geçen gün biraz daha olgunlaşmaktadır. Doğru bildiklerimizin arkasında dirayetle durduğumuzda, paylaşmanın en güzel örneğini sergilediğimizde; ekip çalışmasına önem verdiğimizde, bencilliği ortadan kaldırıp yerine sevgiyi, hoşgörüyü ve yüreğimizi koyabildiğimiz de başarılar da kendiliğinden gelecektir. Ve bunların hiç biri de sır değildir.

Enver TOPBu vesileyle canı gönülden tüm emek veren özveride bulunan ve bulunacak olan gönüldaşlarımı tebrik ediyor, hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Üzerinizdeki güneş hiç batmasın. Sağlık ve esenlikle kalın.

Enver TOP
Ordu İli Gölköylüler Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı

1 YORUM

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here