Anasayfa Manşet “Grip ve Nezlede Antibiyotik Kullanmayın”

“Grip ve Nezlede Antibiyotik Kullanmayın”

205
0
Paylaş
Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, vatandaşların tamamen bilinçsiz ve yanlış ilaç kullanımından dolayı antibiyotik direnci geliştiğini, bu durumun birçok olumsuzluğu da beraberinde getirebileceğini söyledi. ( Hayati Akçay - Anadolu Ajansı )

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, vatandaşların tamamen bilinçsiz ve yanlış ilaç kullanımından dolayı antibiyotik direnci geliştiğini, bu durumun birçok olumsuzluğu da beraberinde getirebileceğini söyledi.

Doç. Dr. Enginyurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemde grip başta olmak üzere tansiyon hastalarının, komşularından aldıkları ilaçları kullandıklarına şahit olduklarını belirtti.

Hekimlik diplomasının çok uzun süren eğitimler sonrası kazanıldığını dile getiren Enginyurt, “Eğer kulaktan dolma bilgilerle hekim ya da eczacı olunabilseydi, tıp ve eczacılık fakültelerine gerek olmazdı. O nedenle kesinlikle vatandaşlarımıza tavsiyemiz grip ve tansiyon ilaçları başta olmak üzere sağdan soldan duydukları hiçbir ilacı kullanmasınlar. Mutlaka hekimlerin önerdikleri ilaçları kullansınlar ve hekim nezaretinde tedavilerine başlasınlar.” dedi.

Enginyurt, her grip ya da nezlenin ilaçlarının aynı olmadığına dikkati çekerek, “Bizler hastalarımıza farklı farklı ilaçlar önerebiliyoruz. Dolayısıyla kulaktan dolma bilgilerle tedavi olmaya başlamak ya da komşusunun önerdiği ilaçları kullanmak son derece yanlış.” ifadesini kullandı.

Grip ve nezlenin kesinlikle antibiyotikle tedavi edilemeyeceğini vurgulayan Enginyurt, “Gereksiz antibiyotik kullanımı antibiyotik direncine neden olur. Vatandaş ileride ağır bir hastalıkla karşılaştığında ve antibiyotik kullanması gerektiğinde direnç oluştuğu için önerdiğimiz antibiyotik hiçbir etki etmez. Hastalarımız lütfen bu konuya dikkat etsin ve önceden beri gelen alışkanlıklarından vazgeçsin.” diye konuştu.

Doç. Dr. Enginyurt, son yıllarda yeni bir antibiyotik üretilmediğini kaydederek, şunları söyledi:

“Elimizdeki antibiyotikleri kullanmak zorundayız ancak elimizdeki antibiyotiklerin de neredeyse tamamına birçok bakteri tarafından direnç gelişmiş durumda. Bu ilerleyen yıllarda gerçekten çok büyük bir tehlike arz edebilir. Açıkçası bu konuda da tehlike çanları çalıyor. Vatandaşlarımızın tamamen bilinçsiz ve yanlış ilaç kullanımından dolayı antibiyotik direnci gelişti. Bu durum birçok olumsuzluğu da beraberinde getirebilir.”

Enginyurt, grip ve nezleye yakalanan hastaları, sağlık durumlarına göre ya hastaneye yatırarak ya da virüslere karşı antiviral ilaçlarla tedavi etme yoluna gittiklerini sözlerine ekledi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here