Anasayfa Manşet Seyit Torun “Fındık Üreticisi Cezalandırılıyor”

Seyit Torun “Fındık Üreticisi Cezalandırılıyor”

250
0
Paylaş

TBMM Genel Kurulunda söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun fındık üreticisine sahip çıkılmasını istedi.

TBMM Genel Kurulunda söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, “Karadeniz Bölgemizde çok önemli bir geçim kaynağımız olan fındıktan bahsetmek istiyorum. Yaklaşık bir hafta sonra fındık hasadı başlayacak, toplamaya başlanacak ama hâlâ, maalesef, ne rekolte tahmini var ne de fındıkla ilgili, fiyatla ilgili bir açıklama var. Karadeniz üreticisi, fındık üreticisi tamamen kaderine terk edilmiş ve hasada başlayacağı bu günlerde maalesef bahçeye girmekte artık tereddüt hâlindedir. Hâlbuki 8 milyon insanı ilgilendiren, 500 bin insanın direkt geçimini sağlayan bir üründen bahsediyoruz. Bu ülkeye 3,5 milyar dolar döviz kazandıran ve bu ülkede 70 sente muhtaç olduğu günlerde dahi önemli bir ihraç geliri olan bir üründen bahsediyoruz. Karadeniz insanı, fındık üreticisi ne yaptı bu Hükûmete? Ne yaptı da bu Hükûmet fındık üreticisini cezalandırıyor? Bakıldığında sahilden en fazla oyu Hükûmet alıyor, AKP alıyor ama fındık üreticisi vefa gösteriyor ama Hükûmet fındık üreticisine vefa göstermiyor.” dedi.

Üreticinin çaresizlik içinde olduğunu söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun,” Şu anda fındık toplayan işçinin alacağı yevmiye belli değil, üretici kaç lira verecek, kaç liraya hasat ettirecek belli değil ve şu anda çaresizlik hâkim. İl dışından gelen, yurt dışından gelen, fındık hasat döneminde büyük bir sevinçle, coşkuyla bahçeye giren üretici maalesef küsmüş durumdadır. Lütfen bu feryadı duyun, fındık üreticisine sahip çıkın. Fındık üreticisi şu anda mağdur ve bahçeye girmeme noktasına gelmiştir. O yüzden, TMO eğer piyasaya girecekse bunu açıklasın, bir fiyat oluşacaksa şimdiden bilinsin. Fındık toplamaya bir hafta kalmış, hâlâ rekolte tespiti yapmayan bir Tarım Bakanlığı var. Bakanlığın derhâl bu konuyla ilgilenmesini ve fındık üreticisine sahip çıkmasını bekliyoruz” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here