Anasayfa Haber Ekonomi “Kadın Emek Verdi, Meyveler Çürümedi” Projesinin Eğitimleri Başladı

“Kadın Emek Verdi, Meyveler Çürümedi” Projesinin Eğitimleri Başladı

75
0
Paylaş

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” kapsamında Ordu İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Ordu Üniversitesi ve Fatsa Ziraat Odası tarafından desteklenen “Kadın Emek Verdi, Meyveler Çürümedi” isimli projenin eğitimleri Fatsa’da başladı.

Projenin amacı fındık bahçelerine dağınık şekilde dikilmiş olan meyveleri, çürümeye terk etmeyip kuru meyve, pestil veya pekmez yaparak hane bütçesine ek gelir kazandırmak. Proje ile kullanılmayan ve çürüyerek zayi olan meyveler değerlendirilebilecek ve on iki ay boyunca kurutulmuş meyve tüketimi sağlanacak.

Pilot bölge olarak seçilen Fatsa İlçesi Kabakdağı Mahallesinde düzenlenen eğitimde yöredeki 50 kadın çiftçiye meyve kurutma teknikleri, pestil ve pekmez üretimi ile gıda hijyeni konularında eğitim verilmeye başlandı. Eğitimlerin ardından kurulacak olan tesis içerisinde ön kabul, yıkama, dilimleme, presleme, kaynatma, kurutma, paketleme ve depolama amaçlı alanlar oluşturulacak. Proje kapsamında kurulacak olan tesisin kurumsal manada sürdürülebilir olması için kadınlar kendi kooperatifini kurana kadar işletilmesi ve ürünün pazarlanması Fatsa Ziraat Odası tarafından yapılacak.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here